ارائه نتایج پژوهش بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان در کارگاه بین المللی چالش‌ها و فرصت‌های ارتقای کارآفرینی زنان در ایران و ژاپن

ارائه نتایج پژوهش بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان در کارگاه بین المللی چالش‌ها و فرصت‌های ارتقای کارآفرینی زنان در ایران و ژاپن

دوشنبه 24 اردیبهشت ماه، مراسم بین‌المللی چالش‌ها و فرصت‌های ارتقای کارآفرینی زنان در ایران و ژاپن با حضور نمایندگان دولت، اعضاء بنیاد صلح ساساکاوای ژاپن، اعضا بنیاد توسعه کارآفیرنی زنان و جوانان، انجمن زنان کارآفرین، کارشناسان و کارآفرینان زن در محل کتابخانه ملی ایران برگزار شد. این برنامه در چهار بخش به شرح زیر اجرا شد.

در بخش آغازین، سخنرانان رسمی در خصوص سابقه روابط ایران و ژاپن و همچنین پیشینه این پروژه صحبت کردند. اولین سخنران، خانم جانکو چانو، مدیر اجرایی بنیاد صلح ساساکاوای ژاپن بود. وی گفت: تصمیم این همکاری، در کمیته اجرایی پروژه فعالیت‌های حضور اجتماعی زنان در ایران و ژاپن و با استفاده از تیم کارشناسی و مشترک این دو کشور گرفته شده است. چانو ادامه داد: در سال ٢٠١٦ ایران و ژاپن به منظور تلاش بیشتر برای ایجاد فرصت‌های بهتر برای زنان، پروژه حضور اجتماعی زنان را طی سمپوزیومی با عنوان نقش زنان در صلح و توسعه پایدار برگزار کردند که نتیجه خوبی داشت. در ادامه در سمپوزیوم آموزش زنان در توکیو در سال ٢٠١٧ تصمیم بر آن شد که فعالیت‌های تحقیقاتی برای زنان کارآفرین شروع شود، و نتیجه این همکاری مشترک امروز ارائه خواهدشد. وی افزود: در کنار کاهش فرزندآوری و افزایش سالمندی، وضعیت در ژاپن رو به وخامت گذاشته است، ژاپن در شاخص های سال 2016 در بخش مشارکت اقتصادی زنان در رتبه 114 دنیا قرار دارد و در شاخص تعداد نمایندگان زن نیز جایگاه 160 جهان را داراست، با این اوصاف در این زمینه در حال توسعه هستیم و حمایتهایی از مادران انجام شده اما نتایج آن منتشر نشده است. چانو خاطر نشان کرد: تیم تحقیقاتی که به صورت مشترک در ایران و ژاپن کار کرده اند به تیم باارزشی تبدیل شده اند و کار آنها یکسال دیگر پیرامون کارآفرینی زنان ادامه خواهد یافت.

آقای هیرویوکی کوبایاش، سفیر  ژاپن در ایران، سخنران دوم برنامه بود، که ضمن خوش‌آمدگویی به مهمانان، به قدمت روابط دو کشور اشاره کرد و اظهار داشت: مناسبات دو کشور از سال 1929 آغاز شد و سال آینده (2019) نودمین سالگرد برقراری روابط ایران و ژاپن است و به مناسبت این سال دو کشور برنامه‌های زیادی اجرا می کنند و امیدواریم این برنامهه‌ا منجر به تعمیق روابط دو کشور شود. وی ادامه داد: بنیاد صلح ساساکاوا سال‌های متمادی است که به ارتقای روابط دو کشور بخصوص در حوزه زنان و اجتماعی کمک کرده و امسال سومین سال است که پروژه بنیاد ساساکاوا در ایران اجرا می شود. سفیر ژاپن در تهران یادآور شد: در این راستا در سال 2016 با سفر همسر رییس جمهوری ژاپن به تهران برنامه ای در حوزه زنان برگزار شد. سوکوبایاشی تاکید کرد: دولت ژاپن نگاه ویژه ای به چالش های حوزه زنان دارد و سعی کرده اقدامات مختلفی را در این زمینه انجام دهد. وی با بیان این که باید با استفاده از توان زنان از نیروی کار تمام جامعه بهره مند شویم، اظهارداشت: این هدف می تواند از طریق فعالیت های همکاری های بین المللی و سازمان های مردم نهاد محقق شود. این دیپلمات ژاپنی یادآور شد: سال گذشته در استان مازندران برنامه ای در جهت خود اشتغالی زنان در حوزه تولید و فروش دارو برگزار شد و ژاپن با ارائه کمک بلاعوض در این برنامه حضور داشت. سوکوبایاشی ادامه داد: دولت ژاپن اهمیت زیادی به همکاری در حوزه زنان دارد و سعی می کند به فعالیت های خود در این حوزه ادامه دهد.

آقای رضا نظرآهاری، مدیر کل دفتر امور دو جانبه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، سخنرانی بعدی بود. وی گفت: متدهای توانمندسازی زنان و انتقال تجربیات در دو کشور ایران و ژاپن موفق بوده است که جمع آوری این تجربیات می تواند برگ زرینی در تاریخ 90 ساله ارتباط بین ایران و ژاپن باشد. سفیر سابق ایران در ژاپن با اشاره به سفر چند سال پیش خانم ابتکار به ژاپن گفت: در آن سفر شینزو آبه نخست وزیر ژاپن جلسه ای با ابتکار داشت و درخواست کرد که در سیاست توانمندسازی زنان ژاپن، با ایران همکاری و مشارکت داشته باشد. این جلسه نقطه شروع ارتباطات بود و پس از آن بنیاد ساساکاوا نسبت به برگزاری کارگاه هایی در ایران و ژاپن در حوزه توانمندسازی زنان اقدام کرد.

غلامحسین دهفانی، معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور، سخنران بعدی بود. او گفت: تشویق و ترغیب کارآفرینی زنان موجب افزایش درآمد و توسعه اقتصادی زنان می شود. دهقانی نبود تجربه وناتوانی در جذب سرمایه را یکی از چالش‌های مهم کارآفرینی برای زنان دانست و افزود: فقدان تجربه در مدیریت سرمایه، جلب مشتری و تداوم کار یکی دیگر از چالش های اشتغال و کارآفرینی برای زنان است. وی با تاکید بر اینکه برابری در حوزه اشتغال و بازار کار میان زنان و مردان اعتقاد راسخ جمهوری اسلامی ایران است، تاکید کرد: ایران بر آن است مشارکت اقتصادی زنان را در بازار کار در قالب برنامه های پنج ساله توسعه گسترش دهد. زنان به عنوان شرکای اقتصادی در روند توسعه کشور اهمیت زیادی دارند و از عوامل اصلی توسعه به شمار می روند. معاون حقوقی و بین الملل وزارت خارجه گفت: ایجاد شغل، دستمزد مساوی، تامین امنیت شغلی و امنیت زنان در فضای کار همچنین رویکرد تامین اجتماعی کافی برای ایجاد تعادل میان کار و زندگی خانوادگی از جمله زیرساخت های لازم برای استفاده از مشارکت اقتصادی زنان است. دهقانی تاکید کرد: این مسائل حقوقی در قوانین جمهوری اسلامی پیش بینی شده است و در حال حاضر پروژه های کارآفرینی زیادی برای زنان در کشور در حال پیگیری است، از جمله تشکیل تعاونی زنان، افزایش دسترسی به اینترنت و سواد فضای مجازی برای ارتقا توانمندسازی زنان در حال انجام است. وی با بیان اینکه امروز ۴۸ درصد کاربران اینترنت در ایران را زنان تشکیل می دهند، افزود: از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ این میزان ۱۸ درصد افزایش یافته است و باید به سمت رشد کاربران زنان روستایی و تساوی کاربران شهری و روستایی حرکت کنیم.. دهقانی عنوان کرد: جمهوری اسلامی نسبت به تعهدات خود در قبال بهبود وضعیت زنان و توانمندسازی آنان پایبند بوده و امیدوارم در قالب همکاری های دوجانبه بتوانیم مقدمات کار شایسته زنان، استقلال اقتصادی، نقش پررنگ آنها در خانواده و زندگی متعادل کاری و خانوادگی را در جهان در حال تغییر فراهم کنیم.

آخرین سخنران بخش اول برنامه، معصومه ابتکار، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده بود. وی با اشاره به نقش همکاری‌های مشترک ایران و ژاپن در ارتقاء توان‌افزایی زنان، گفت: دو کشور با توجه به ظرفیت‌ها و اشتراکاتی که دارند، با همکاری‌های مشترک می‌توانند الگوی موفقی از همکاری‌های بین‌المللی و منطقه‌ای و ارتقاء صلح و امنیت برای زنان و کودکان در جهان ترسیم کنند. وی با اشاره به اهمیت و کاربردی بودن این نشست، اظهار داشت: امروز برای تبادل تجربیات و ترسیم نقشه راه همکاری برای آینده دور هم جمع شده‌ایم تا از تجربیات خود برای موفقیت بیشتر کارآفرینی زنان در ایران و ژاپن استفاده کنیم. او، کارآفرینی و توان افزایی زنان را از برنامه‌های مهم دولت دوازدهم دانست و گفت: امروز جمعیت قابل توجهی از زنان کشورمان از تحصیلات دانشگاهی برخوردار هستند، که نشان‌دهنده سیاست‌های اصولی کشورمان برای آموزش و توان‌افزایی زنان و از سوی دیگر همت والای زنان ایرانی است که از این فرصت کمال استفاده را به عمل آورده‌اند و بی‌تردید این همت و تلاش سبب پیشرفت و تحولات زیادی در جامعه خواهد شد. وی ضرورت تلاش مضاعف برای اشتغال و کارآفرینی زنان را مورد تأکید قرار داد و گفت: از جمله هدف‌گذاری‌های دولت کاهش نرخ بیکاری در میان زنان فارغ‌التحصیل دانشگاهی و افزایش زمینه‌های کارآفرینی برای زنان روستایی است که از تحصیلات و مهارت‌های فنی و حرفه‌ای برخوردار هستند. دکتر ابتکار با اشاره به اینکه ۷۵ درصد صنایع دستی کشور توسط زنان تولید می‌شود، گفت: امروز یکی از جهت‌گیری‌های بسیار کلیدی دولت تلاش برای ارتقاء استانداردها و سطح تولیدات صنایع دستی است و در بازاریابی در این زمینه نیازمند همکاری‌های بین‌المللی و منطقه‌ای است. معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به تجربیات و پیشرفت‌های ژاپن در تکنولوژی‌های نو، اظهار داشت: برگزاری استارت‌آپ‌های مشترک در زمینه فناوری‌های نو برای زنان و کسب و کار مرتبط با این نوع فناوری‌ها ،می تواند در توان افزایی بانوان بسیار موثر باشد.

در بخش دوم برنامه، کارشناسان ایرانی و ژاپنی نتایج گزارشات تهیه شده در خصوص کارآفرینی زنان در این دو کشور را ارائه کردند. ابتدا خانم تومویو کازومی، استاد مدیریت کسب و کارهای کوچک دانشگاه سِنشو ژاپن، نتایج حاصله در تحقیق ژاپن را ارائه داد. وی گفت حدود 20% از زنان در ژاپن صاحب کسب و کار و خوداشتغال هستند. هرچند میزان زنان خود اشتغال به نسبت بالاتر است و حرفه‌هایی چون آرایشگری وخدمات دفتری برای زنان جذابیت بیشتری دراد. در تحقیقی که در این خصوص در ژاپن میان 309 زن کارآفرین انجام شده بود، اکثر زنان ژاپنی امکان حفظ تعادل میان کار و زندگی زا انگیزه اولیه خود برای ورود به کارآفرینی عنوان کرده‌اند. به‌طور کلی جامعه ژاپن تا حد زیادی ریسک گریز است و کارآفرینی گزینه چندان مطلوبی برای عموم جامعه نیست. از طرفی، میزان مشارکت مردان در امور خانه پایین است و همچنان از زنان انتظار می‌رود، که نقش‌های سنتی را ایفا کنند. از این رو، جامعه ژاپن می‌تواند درس‌آموزی زیادی از جامعه ایران داشته باشد.

سپس خانم زهرا عمرانی، به عنوان پژوهشگر و نماینده بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان، نتیجه گزارش انجام شده در ایران را ارائه داد. وی گفت: با نگاهی کلی به وضعیت کسب و کار و کارآفرینی زنان، بر اساس آمار مرکز آمار ایران میزان مشارکت اقتصادی زنان در ایران حدود 16% است که در مقیاس جهانی و در قیاس با کشور ژاپن، (هر دو در حدود 50% است) بسیار پایین تر است. حدود1.3% زنان کارفرما و حدود 23% کارکن مستقل هستند، که بخشی از کارکنان مستقل جز زنان خوداشتغال هستند. در نتیجه تحقیقی که بین 110 کارآفرین زن ایرانی انجام شده، کسب مهارت‌های حرفه‌ای و مقابله با چالش‌ها و ریسک‌پذیری از دلایل اصلی زنان کارآفرین برای شروع کسب و کارشان عنوان شده‌است. و بر این اساس به نظر می‌رسد، کارآفرینی زنان در ایران هم از بعد پایداری و هم از بعد تاثیر مثبت بر توسعه اقتصادی قابل توجه است. عمرانی با مرور عمیق‌تر تجربه سه زن کارآفرین در حوزه‌های صنعت، هدمان و کشاورزی و نیز بررسی امکانات حمایتی دولت در خصوص کارآفرینی زنان، پیشنهاداتی برای سیاستگ‌گذاری در حوزه کارآفرینی زنان در سه سطح پبشنهادات حمایتی، ترویجی و زیرساختی ارائه کرد.

در بخش سوم برنامه، خانم نوریکو ایکدا،  مدیرعامل شرکت برنامه‌ریزی ماتابی از ژاپن و خانم شیرین پارسی،مدیرعامل شرکت نوکشت شالیکارران خزر از ایران در خصوص تجربه کارآفرینی، چالش‌ها و راهکارهایشان صحبت کردند.

در پایان بخش کارشناسی، خانم دکتر آکیکو موراکامی، محقق دانشگاه هوکایدو، مطالعه‌ای تطبیقی را که در خصوص مقایسه دو پژوهش ایران و ژاپن انجام شده بود ارائه کرد.

در خاتمه خانم اشرف بروجردی، مدیر کتابخانه ملی، و آقای نوبوکو تاناکا، رئیس هیئت مدیره بنیاد صلح ژاپن صحبت کردند.

 

این نوشته را به اشتراک بگذارید: